Czym wyróżniają się elastomery i gdzie znajdują zastosowanie?
Tworzywa sztuczne stosowane są w wielu branżach przemysłowych, na liniach produkcyjnych, jak również mechanice, przemyśle włókienniczym czy też samochodowym. Coraz częściej różnego rodzaju uszczelki, odbojniki, czy też dętki rowerowe, membrany produkowane są z tzw. elastomerów. Czym są i gdzie dokładnie znalazły one zastosowanie?
Czym są elastomery?
Elastomery to polimerowe materiały pochodzenia sztucznego (gumy) lub naturalnego (kauczuk), które przez to, że same podlegają całkowitemu odkształceniu nie powodują uszkodzeń mechanizmów i urządzeń, w których je użyto. Ich budowa sprawia, zę pod wpływem naprężeń ściskających, ścinających i naprężających mogą dowolnie zmieniać kształt i rozmiar, po czym po ustąpieniu sił nań działających wracają do swojego pierwotnego kształtu
i wymiaru. Wśród wielu rodzajów elastomerów dostępnych na rynku dużą popularnością cieszą się gumy olejoodporne i kwasoodporne, czy też materiały obojętne biologiczne stosowane do pakowania żywności.
Gdzie najczęściej stosowane są elastomery?
Elastomery w przemyśle spotykane są w branżach maszynowej i transportowej, włókienniczej, chemicznej, spożywczej oraz również meblarskiej i szkutniczej — głównie w postaci uszczelek. Elastomery jako jedne z nielicznych materiałów wykazują dobre tłumienie drgań, odporność na warunki atmosferyczne, elektroizolacyjność, duży zakres twardości. Do niecodziennych form zastosowania ich są jeden z najważniejszych materiałów do tworzenia form silikonowych uszczelnień technicznych na potrzeby instalacji wodnych oraz inżynierii procesowej, używane są w przemyśle budowlanym, gdzie znajdują zastosowanie jako elementy izolujące i łączące.
Cechują się dużą sprężystością i elastycznością, znajdują one zastosowanie w materiałach w przemyśle budowlanym, gdzie znajdują zastosowanie jako elementów izolujących i łączących. Uszczelki zeń wyprodukowane są w technologii wykorzystującej wysokie temperatury, co zapewnia wysoką wytrzymałość połączeń, elastyczność spoin.